29 Kasım 2010 Pazartesi

Kafası Çok Karışıklar

Şimdi öncelikle aşağıdaki iki reklamı bir seyredelim


Seyrettik mi? Tamam, şimdi takkemizi önümüze alıp düşünelim. Dünyanın en "kafası çok karışık" insanları hangi ülkelerde yaşar? Cevap veriyorum: Modernizmi içselleştirdiğini düşünen İslam ülkelerinde. Batı elma değil, ahlak kabuğunu soyup içindeki ilmi yiyemiyorsun maalesef. Yemeye kalktığında işte böyle çelişkili görüntüler çıkıyor ortaya. İkinci reklamda ne diyor? Bu şampuanı kullanıyorum kafam kaşınmıyor. Neden kafan kaşınıyor? Çünkü kafanı kapatıyorsun. Peki sakatlanan oyuncunun yerine girip vole çakmak neyin nesi? "Çocuk da yaparım kariyer de" vaziyeti. Yapamazsın arkadaş, ya çocuk çocuğa benzemez ya kariyer kariyere. Arada derede yarı anne yarı iş kadını bir şey olursun. Müslümanım ama modernim de. Olamıyorsun maalesef. Başımı kapatıyorum ama flört de ediyorum.

Batıda azınlıkların İslamı, çoğunluğun ister istemez dayattığı yaşam biçimine tepki olarak geliştiği için daha muhafazakar ve tutarlı. İçinden böyle kafa karışıklıkları çıkmıyor çoğu zaman. Neden? Çünkü diyalektiğe uygun gelişiyor her şey.

Yukarıdaki reklamda ve Türkiye'nin büyük şehirlerinde ise tam tersine insanlar aslında birbiriyle uyuşması mümkün olmayan iki dünya görüşünü kendi hayatlarının potasında eritmeye çalışıyor ve ortaya böyle ne şiş yansın ne kebap, altı kaval üstü şişhane durumlar çıkıyor. Yıllar önce Çırağan'da bir pastanenin önünden geçiyordum. Asma katta türbanlı bir kız bir oğlanla öpüşüyordu. Ama nasıl öpüşmek! İçimden "E güzel ablacım, bunu yapıyorsun ama o başını da kapatıyorsun. Nasıl olacak bu işler?" demek geldi.

Şunu da eklemek istiyorum. Ne kapalılara ne de kapalıların sevişmesine flört etmesine karşıyım. Tam tersine "bırakınız sevişsinler"ciyim. Sadece kafa karışıklığının altını çizmektir amacım. Bir de eklemek isterim ki hemen bugünb olmasa da bir gün, belki bizden öldükten sonra, ama bir gün mutlaka, saflar ayrılacak. İnsan dediğimiz yaratık böyle bir gerilimi çok uzun süre kaldıramaz, eninde sonunda kararını verir ve bir tarafa doğru evrilir. Bu Türkiye'de de böyle olacak! Buralar hep havuz olacak! Burası golf sahası olacak! Söz verdim olacak!

5 yorum:

cebimdekimatara dedi ki...

korkuyoruz reis bize yol göster

Gökhan dedi ki...

oturup bekleyeceğiz matara, ben de yol görmüyorum :)

emel dedi ki...

çok beğendim.

Gökhan dedi ki...

Aaa teşekkür ederim ya, eski bir yazıdan yorum almak çok memnun etti beni.

aykut dedi ki...

Bende inanıyorum!!Birgün saflar ayrılacak ayrı ayrı saflarda durmak bi yere kadar... gün gelecek devrim dönecek 4 bir yanda 5 vakit..