23 Temmuz 2009 Perşembe

Eskilerden

izmiristanbul

· Kışın ekmeği İstanbul’da sis, suyu İzmir’de yağmurdur

· Kürt ve Çingene kadınları baharda Boğaz Köprüsü yolunda papatya, yazın Narlıdere’nin dağlarında kapari toplar, satarlar.

· İzmir’de ikindiler emekli ikindisidir. Sabahları boyoz ve yumurta yenir. İstanbul’da ikindi tedavülden kaldırılmıştır. Sabah bütün şehir açık büfedir.

· İzmir’in dağlarında çiçek açar, İstanbul’un barlarında.

· İzmir’de hala Eski İzmir adında bir semt vardır. Zavallı İstanbul!

· 1453, İstanbul’da törenlerle kutlanır. İzmir’de eskiden tütün depolarının olduğu bir sokağın numarasıdır.

· İstanbul bütün pavyon kadınları gibi salt loş ışıkta güzel görünür. İzmir elbiseleri henüz yırtılan bir bakiredir.

· İzmir üç koca iktisat kongresi görmüştür. İstanbul yorum yapmaya tenezzül etmez.

· İzmir’de midye dolmayı Mardinliler yapar, İstanbul’da bir tek Mardinlilerin yaptığı midye dolması güzel olur. Rivayete göre Mardinlilere el verenler de nesli tükenmiş Ermeni midyecilerdir.

· Türkiye’nin en büyük taş plak koleksiyonlarından biri İzmir’de 9 Eylül Üniversite’sinin depolarında fareler tarafından karbonat olarak kullanılmaktadır. Plakların çoğunda İstanbullu şarkıcıların söylediği İstanbul şarkıları vardır.

· İki şehrin otogarlarına her yıl binlerce ton tulum peyniri, turşu, fıstık, ceviz, salça, pestil vs. gelir. Belki de bu yüzden iki şehir de doğuya doğru genleşmektedir.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Boyoz kötü bişi Gökhan, kabul et bunu.

Gökhan dedi ki...

Sen fırından yeni çıkanını yememişindir de ondan Mügücüğümi ha onu da yediğin halde bunları diyorsan Haydi ordan be! diyorum ben de sana