20 Ağustos 2009 Perşembe

Bu ne lan!


Vorçestayrlı Müge'nin şu yazısına cevap yazarken aklıma geldi bu resim. Bir ara mail olarak sonra da yüzkitabı internet sitesinden hücum etmişti bu resim herkese. Nazım Hikmet Abidin Dino'ya "Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?" demiş ya hani. Abidin Dino da tutmuş bu resmi yapmışmış.
Şimdi bu nedir? Bir çeşit yapıbozumculuk mu? Bence eşeklik. Hem de su katılmamış cinsinden. Bu resim ilk dolaşıma çıktığında altında imza yoktu. Sonra eşekoğlueşeğin biri utanmadan altına bilgisayarda Paint ile süper uyduruk bir imza attı Abidin Dino'nun yerine. Allahıma şükürler olsun ki Dino bunu görmeden öldü.
Usta bir şiir yazar. Bu şiirde bir mısra vardır. Bu bir mısradır. Bir soru değildir. "Abidin koş git bana mutluluğun resmini yap" gibi bir emir cümlesi de değildir. Mısradır ulan! Şiirdir! Abidin de durumdan görev çıkarıp oturup mutluluğun resmini yapmaya filan kalkmamıştır. Aklımda hep nefis bir fotoğrafıyla yaşayacak olan adamdır Abidin Dino. 68 olayları, Paris ayağa kalkmış, öğrenciler yürüyor, bir kenarda da gazeteciler fotoğraf çekiyorlar, bir kişi de gazetecilerin fotoğrafını çekmiş. Herkes gözü vizörde fotoğraf çekiyor, Abidin Dino ise bir sokak lambasına tırmanmış, kolunu lambadan geçirmiş, göstericilere bakarak karalama defterine çizim yapıyor. Şimdi kalk sen bu adama, tekniğine, ne çizdiğine, nasıl çizdiğine bakmaya gerek duymadan, o ilkokul birinci sını aklınla, utanmadan yukarıdaki masal kitabı resmini yükle. Daha da beyinsizleş, bir de altına utanmadan imzasını atmaya kalk.
"N'apıyosunuz evladım siz!" diyerek hepsinin kafalarına kafalarına vurmak istiyorum ben bunların!

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Resimdeki babanın kocaman ve kırmızı burnu bana kendisinin mutluluğunun alkolden kaynaklandığını düşündürttü bana.

"Abidin koş git bana mutluluğun resmini yap" Hahahhaha.... :D

Klimt hakkında ise size kendi blogumda cevap veriyorum efenim.

Adsız dedi ki...

Gökhan aklıma geldi, bak ne buldum! Ay tam böyle girlie girl işi birşey, ne güzel yaa!

http://www.cilek.com.tr/turkce/seri_detay.aspx?seriID=11

Sonra size şöyle şeyler yapıcam: "Yaaa Gökhan Baba, B. beni almaya gelicek, diskoya gidicez, 12 çok erken, 1'de geliyim. Bu ne? Ya bu 3 kuruş para yetmez, Long Island Ice Tea 20 lira baba! Borsalino Anne, ya tamam söz yaa, yarın toplıycam odamı. Hep işiniz var, hep işiniz var! Kimse beni anlamıyor. Vurmayın, vurmayın, çıkın odamdan, Kızım'la yalnız kalmak istiyorum, sevgili günlük, böhüüü...."

Düşündüm de, bilinen her türlü doğum kontrol yönteminden daha etkili olabilirim! Hahahahah!!!!

Gökhan dedi ki...

Çilek odasına baktım ama orası genç odasından çok barbi fantezi odası olmuş. B.'yi buraya atıp barbi kılığına girmek suretiyle fantezi yapamazsın haberin olsun! Ayrıca B. kim lan! Ben bu kızın erkek arkadaşı olmıycak demedim mi hanım!

Adsız dedi ki...

Fantezi kim, ben kim? Ben artık yün eğiriyor, kışlık turşu kuruyor, reçel kaynatıyorum.
Arada kalan vakitlerimde Borsalino'mla Seks ve Şehir adlı diziyi izliyor, ardından balkonda kabak çekirdeği çitleyerek dedikodunun dibine vuruyorum.
Hayatımdan memnunum.