13 Aralık 2009 Pazar

Bu Oyunu Da Ben Uydurdum Hadi Bakalım!

Şimdi efenim güzel Türkçemizde bazı kelimeler var ki, aluminyüm folyo gıcırtısından ya da strafora sürtünen el sesinden ne kadar illet oluyorsam bunlara da o kadar illet oluyorum. Biraz önce bir tanesini okudum yüzkitabı internet sitesinden ordan aklıma geldi.

EKİPÇEK kelimesi... Atılsın bu kelime bu dilden! TDK ne işe yarıyor! Ellerinde meşalelerle sokak sokak dolaşıp bu kelimeyi kullananlar için bir cadı avı başlatılmayacaksa ne işe yarıyor TDK!

Buyrun sıra sizde.

9 yorum:

Borsalino dedi ki...

Otomatikman

Müge dedi ki...

"nazire etmek" fiili

Müge dedi ki...

Arpacık kelimesini de eklemek istiyorum; iğrenç, mide bulandırıcı bir kelime.

Magissa dedi ki...

Sayilir mi bilmem ama bebege "bebi$", kopege "kopu$", kediye "kedi$" veya "kedo$" demek de bende ayni etkiyi yapiyor.

Bir de yerli yersiz, cogunlukla yanlis kullanilan "adina" kelimesine de sinir oluyorum. Birisinin adina bir is yuapmak filan diyecekse degil de, mesela "sokakta yurumek adina kosu bantinda yuruyor" cumlesindeki "adina" son derece salakca.

aksamdan kalma corba dedi ki...

sorunsal. bu kelimeye kil oluyorum. avrupa dillerindeki kökene inen "problematik" ten araklanmis. igrenc ya hu. "sorunsal". hayir bir de bunu sorunun kökeni olarak kullanmak yerine direkt "sorun" olarak kullanan insanlar var.

bir de "insan modeli" bunu diyeni/yazani bulup agzina agzina vurmak istiyorum. insan modeliymis. x34a0t sanki. model ne lan? araba mi bu? gereksiz zat.

Gökhan dedi ki...

Otomatikmeni vardır bir de bunun ki o da yıpratır

Nazire Etmek Ankaralı bir çello sanatçısıdır. Lütfen adıyla dalga geçmeyelim.

Arpacık: çağrışımından kıl olmuşsun sen bu kelimeye sanırım :) Soğanı düşün Mügü... Soğanı düşün...

Bebiş köpüş kediş kedoş elbette ki bu oyun adına bir katkı sağlar :P

Sorunsal! Evet ben de nefret ederim! Akademikler haricinde kimse kullanmasın bu kelimeyi! Onlar da iki ellerinin işaret ve orta parmaklarını bükerek tırnak işareti yaptıklarında kullansınlar bir tek! Bu arada tetkik ettim blogu ben de kullanmışım ulan!

İnsan modeli: Bir yakın sonuç, "yok böyle bir model" kullanımını da döverek atmak istiyorum bu dilden

Borsalino dedi ki...

Külot sözcüğünü de hiç sevmiyorum ben bu arada. Söylerken külot demiyoruz, kilot gibi bir şey oluyor, o daha da fena. Iyyy, içim kalktı yemin ederim. Kimse külot giymesin, rahatlayalım.

Gökhan dedi ki...

HAHAHAHAHAHAHAHAHA Oluur. bana uyar :)

Bu arada son zamanlarda flört kelimesinden de huylanmaya başladım ben. Vücuttan hiç beklenmedik bir anda taşıveren organ efekti gibi geliyor. "Adamcağızın bağırsakları flört diye fışkırıverdi!" gibi

Müge dedi ki...

Dün akşam okuyunca Borsalino'nun yorumuna ben de koptum. Külot lafı benim de sinirimi bozar. 8 yaşındayken bile bu ne biçim kelime dediğimi hatırlıyorum. Don diyip geçelim bence eski usul zira önerildiği gibi donsuz gezemeyeceğim. :P