16 Mart 2010 Salı

Yimmibir

20. yüzyılı bitiriyor olmak: Bir Jules Vernes romanının son sayfalarını okumak. Ve yimmibire ait bir manşet: Paris'te bir tavanarasında Jules Vernes'in hiç yayımlanmamış bir romanının elyazmaları bulundu.

20. yüzyılı bitiriyor olmak: Galaksinin anlamsız bir yerinde kendini tüketen yıldızın, yirmi yüzyıl önce saldığı ışığın, yirmi yüzyıl sonra gözlerine değdiğini bilmek. Evrenin bokböcüğü dünyanın içindeki altı milyar küsur hücreden biri olmak ve "Üniversite mezunu, İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden en az birine vakıf, (baylar için) askerlikle ilişiği olmayan, insan ilişkilerinde uyumlu, tuttuğunu koparan, ani sorunlara pratik çözümler üretebilen, tercihan Windows ve Excel kullanabilen yönetici adayları" olmak demek.

20. yüzyılı bitiriyor olmak: Atomu star yapmak ve "Starların özel yaşamı yoktur" ilkesini uygulamak. Aperatif olarak Molotof Kokteylimizi tavsiye ederim. Ara sıcaklarımızdan Hardal Gazı baştan çıkarıcı kokusuyla mükemmeldir. Son olarak Uranyum çekirdeklerimizden çıtlatırsanız dostlarınızın bizi tavsiye etmekte ne kadar haklı olduğunu anlayacaksınız. Tatlı servisimiz yimmibirde başlayacaktır. Afiyet olsun.

20. yüzyılı bitiriyor olmak: Saraybosna'da 1909'da yapılan çocuk bahçesinin, her savaşta patates tarlasına dönüştürüldüğünü öğrenmek. Vietnam'lı bir ailenin üç nesil boyu, üç ayrı işgalciye karşı ülkesini savunduğunu ve bugün işportacının sattığı kol saatinin "Made in Vietnam" olduğunu bilmek. "Baylar, şirketimizin yimmibirinci için geliştirdiği üretim stratejisini açıklıyorum: "Crear uno, dos, tres, muchos Vietnam!"

20. yüzyılı bitiriyor olmak: Rüyamıza giren ak saçlı, ak sakallı Alman dedenin verdiği rakamlarla oynadığımız sayısal lotoyu, pos bıyıklı Gürcü kapıcıya teslim edip, babayı almak demek. Yimmibirde kapıcılara güvenmemek gerek.

1 yorum:

HÜSEYİN USTA dedi ki...

Her ne kadar yüz yıllar ileriye doğru akıyor görünsede aslında geriye doğru zekayla ilgili bir dönüş mevcut.yirminci yüzyılda ortaçağdaki din savaşlarını yaşıyoruz.her ne kadar asıl sebep değilse bile.