25 Mart 2010 Perşembe

Ben bunlara takılıyorum abicim!

Gülücük, tebessüm ve gülümseme kelimeleri minik gülme kelimeleridir. Birisi azcık bir espri yaptıysa gülücük alır, birinin aklına eskilerden güzel bir anı geldiyse mesela yüzünde tebessüm oluşur. Eğer çok gülüyorsak buna da kahkaha diyoruz.

Şimdi gülücük veya tebessüm küçük gülüş isimleri, kahkaha ise büyük gülüşün ismi. Peki Türkçe'de bunların ortasında/arasında kalan bir gülmeye verilen isim nedir? Gülüş mü?

Cümleyi kuramadım da ondan kafama takıldı. Polente'ye "dünyanın öbür ucunda gülücüklerinize/kahkahalarınıza sebep olabildiysem ne mutlu bana" yazmaya çalışıyorum ama ne gülücük ne de kahkaha, o orta gülme halini karşılamıyor. "Gülüşlerinize" de abes bir kullanım. Hadi bakalım! Ne diycem lan ben burda!

not: işte ben bu yüzden twitter kullanamıyorum. 100 küsur harfte nasıl anlatayım lan ben bunu!

7 yorum:

madame butterfly dedi ki...

gülümseme olur mu?

ena dedi ki...

Harf sıkıntınız yok nasılsa, herhangi bir büyüklük, küçüklük anlamı katmayacak şekilde "gülmenize vesile olduysak" deseniz?
Twitter konusunda haklısınız:)140karaktere sığdırmaya çalışırken gülmenin hallerine dair hiçbir şey kalmıyor insanda:)

Gökhan dedi ki...

Madama, gülümseme de tebessüme yakın bir halttır ya hani, benim demek istediğim kahkahalarla gülmezsin ama hafif bir tebessüm de değildir yüzündeki, smile kelimesinin karşılığını arıyorum aslında. Gülüş denebilir ama o da isim kıvamında bir isim değil. Gülüş var mesela ama o da nasıl güldüğünün ismidir, ne kadar güldüğünün değil.

Ena derdim tam olarak miktarla ilgili. Neden gülmenin azını da çoğunu da karşılayan isim var da ortasını karşılayan kelime yok kardeşim bu dilde! Sinirlendim bak şimdi :)

ena dedi ki...

Bizde neyin ortası var ki?:)) Hatta giderek azlığı/küçüklüğü ifade eden kelimeler bile azalıyor orana vurunca. Mesela az gülmek hala tebessüm ya da gülümseme ile ifade ediliyor sadece ama evvelden kahkaha ile karşılanan o çok gülme hali artık "Koptum,geberdim,yarıldım" gibi birçok şeyle ifade ediliyor.

Sanırım giderek açgözlü bir toplum oluyoruz ve bu dilimize vuruyor:)

Adsız dedi ki...

Gökhan,
bundan sonra ayrandan sonra limonata içmemi, ilaç kutularının düzenine gösterdiğim hassasiyeti ve bilumum başka halimi eleştirmeden ve "Neden hep manyaklar bizi buluyor?" demeden önce şu yazını hatırlamanı isterim. Kan çekiyor yavrum, ondan. :)

HÜSEYİN USTA dedi ki...

usta çok güldüm! ama dikkat et kahkaha atmadım işte ortası bu olsa gerek.ayrıca fişlediğim pardon mimlediğim yedi kişiden biride sensin haberin olsun.

Gökhan dedi ki...

Mügeciğim, normal olduğumuhiçbir zaman ima dahi etmediğimi belirtmek isterim
Usta tam da bulunduğun yerin ismini arıyorum senin de bundan haberin olsun :) Eskicede de olur